Herdenking Mijnwerkersstaking 1943 op 17 september 2025

Een van de grootste Nederlandse verzetsdaden tijdens de Tweede Wereldoorlog was de April-meistaking van 1943. Dit was een golf van verzet tegen dictatuur en onmenselijkheid waar o.a. de stakingen in Twente, de Melkstaking én de Zuid-Limburgse Mijnwerkersstaking onderdeel van uitmaakten.
De Duitse bezetter wist de stakingen door standrechtexecuties te breken. De mijnwerkers Reinier Savelsberg en Meindert Tempelaars uit Heerlerheide, Servaas Toussaint uit Amstenrade en Henk Horstman uit Kaalheide moesten hun verzet met de hoogste prijs betalen. De geest van verzet was echter na de staking groter dan ooit.
Op 17 september 1944 begon de bevrijding van de Mijnstreek. Daarom wordt 17 september 2025 de bevrijding gevierd en de slachtoffers van de bezetting herdacht door een Herdenkingsdienst in de Corneliuskerk te Heerlerheide en een Plechtigheid bij het Mijnwerkersmonument op de Algemene Begraafplaats aan de Kampstraat te Heerlerheide.
Programma 17 september 2025
- 10.00 uur Herdenkingsdienst in de Corneliuskerk te Heerlerheide, met medewerking van oud-mijnwerkers en leerlingen van het Bernardinuscollege.
Het verzetsmonument werd in 1985 op verzoek van de gemeente Heerlen door het Bernardinuscollege geadopteerd.
- 10.45 uur Stille tocht naar de begraafplaats aan de Kampstraat (500 meter), onder begeleiding van historische voertuigen.
- 11.00 uur Plechtigheid bij het Mijnwerkersmonument op de Algemene Begraafplaats te Heerlerheide, Kampstraat 48, met een korte toespraak door Leen Roels, directeur van het Nederlands Mijnmuseum, twee minuten stilte, taptoe (trompet) en de gelegenheid om bloemen te leggen bij het monument.
Mede namens het Comité 4 en 5 mei Heerlen, het Nederlands Mijnmuseum, de Stichting Hub Cobben Prijs en het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG) bent u van harte uitgenodigd,
Louis Palmen, Leen Roels en Martin van der Weerden
Die middag worden op initiatief van de Gemeente Heerlen drie nieuwe straatnamen onthuld, die verband houden met oorlog en bevrijding in Heerlen. Informatie hierover volgt in een apart bericht.
Vorige nieuwsitem