Lezing 'Oudheidkunde is een wetenschap (en dat mag je ook best eens uitleggen)' door Jona Lendering

22 april 2026

19:30 uur

Odasingel 90, Sittard

LGOG Kring De Westelijke Mijnstreek organiseert in samenwerking met LGOG Sectie Archeologie de lezing 'Oudheidkunde is een wetenschap (en dat mag je ook best eens uitleggen)' door Jona Lendering op woensdag 22 april.

De lezing
Als de Romeinen, Grieken of andere “oude” volken in het nieuws komen, is het vaak als trivialiteit. Archeologen brengen bijvoorbeeld naar buiten dat ze in Pompeï de gereedschapskist van een tovenaar hebben opgegraven. Of dat hoog in de Alpen de mest is gevonden van de paarden van het leger van Hannibal. Historici grijpen de joodse en christelijke feestdagen nogal eens aan om iets naar buiten te brengen dat allang bekend is. Classici worden niet moe te vertellen dat de Grieken ook al populisten, fake news of epidemieën hadden.

Dat is allemaal onderhoudend en dat trekt de aandacht, maar het trekt niet de aandacht tot iets dat er werkelijk toe doet. Zo ontstaat het idee dat archeologen alleen maar dingen opgraven en geen wetenschappelijke hypothesen toetsen. Zo bevestigen historici het vooroordeel dat ze eigenlijk niets te melden hebben. En zo wekken classici de indruk dat ze achter andermans actualiteit aanlopen zonder autonoom iets toe te voegen. Kortom: oudheidkundigen verhinderen dat het publiek ontdekt dat ze een innovatieve wetenschap zijn.

In zijn boek Oudheidkunde is een wetenschap (en dat mag je ook best eens uitleggen) (2023) legt spreker Jona Lendering uit waarom de bestudering van de Oudheid een wetenschap is, hoe het vak zich vernieuwt en waarom oudheidkundigen zich publicitair zo vaak in de voet schieten. In deze lezing behandelt hij de dagdagelijkse wetenschap, zoals dataverwerving en veranderende vraagstellingen, en het eigenlijke nieuws, zoals klimaatonderzoek, digitalisering en DNA-onderzoek.

De bestudering van de oude wereld is een wetenschap en kan professioneler in het nieuws komen. Er zijn voorbeelden van hoe het beter kan. Opmerkelijk genoeg komen die nogal eens uit Limburg.

Over de spreker
Jona Lendering studeerde geschiedenis in Leiden en oudheidkunde aan de Amsterdamse Vrije Universiteit, waar hij enige tijd geschiedtheorie doceerde. Hij nam deel aan archeologische opgravingen in Nederland en Griekenland, is de auteur van een dozijn boeken en was in 2004 medeoprichter van een privéschooltje voor geschiedenisonderwijs. Hij is tevens reisleider, webmaster (Livius.org) en blogt dagelijks over de oude wereld op de MainzerBeobachter.com.

Aanmelden voor deze lezing kan via dit formulier.

De volledige uitnodiging kunt u hier vinden.


Vorige activiteit | Volgende activiteit